Ryby w diecie, dlaczego powinniśmy je jeść.

Ryby w diecie, dlaczego powinniśmy je jeść.

Ryby pojawiają się w naszej diecie zbyt rzadko. Może to zmienisz, jeżeli dowiesz się, jak pozytywnie wpływają na Twoje zdrowie. Ryby zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezbędne do pracy mózgu i serca, a także wiele witamin i minerałów. Osoby, które jedzą dużo ryb i owoców morza, rzadziej zapadają na choroby krążenia, miażdżycę, alergie i nowotwory. O tym, jak ważną rolę ryby odgrywają w naszej diecie, może świadczyć fakt, że podaje się je dzieciom już pod koniec 1 roku życia, jeśli maluch nie jest alergikiem. Nie wolno wykluczyć ryb z diety.

Największą wartością ryb są wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, które nazywają się niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT).Niestety organizm człowieka nie potrafi ich sam wytworzyć, dlatego musimy je regularnie dostarczać z pożywieniem. Warto jadać wszystkie ryby, ale morskie zawierają więcej tłuszczu, co sprawia, że są tak cenne. Kwasy omega-3 są bardzo ważne w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Osoby, które jadają ryby, w starszym wieku mają lepszą pamięć, zdolność kojarzenia, rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera i demencję. Omega-3 poprawia wzrok, a także są niezastąpione w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, wzmacnianiu układu odpornościowego.
Ilość witamin zależy od zawartości tłuszczu: chude ryby są bogatsze w rozpuszczalne w wodzie witaminy z grupy B, natomiast tłuste zawierają więcej rozpuszczalnych w tłuszczu witamin A, D i E.

Ryby tłuste które wybierajmy najczęściej:

Łosoś jest najlepszym źródłem wielonienasyconych kwasów omega-3 spośród wszystkich gatunków ryb morskich. Jest on również idealnym źródłem witamin A, D, E oraz jodu i selenu. Mięso łososia znajduje uniwersalne zastosowanie w kuchni – świetnie sprawdza się w postaci pieczonej, duszonej czy gotowanej na parze oraz jako dodatek do różnych sałatek i past.

Szprotki małe, tłuste rybki o nieco niższej zawartości kwasów omega-3 od łososia. Ponieważ są słonowodne, jest w nich również selen i jod. Spożywane z ośćmi stanowią doskonałe źródło wapnia, którego przyswajalność jest ponadto zwiększona poprzez obecność witaminy D.

Śledzie to nie tylko źródło kwasów omega-3, ale też witaminy E, D (zawierają jej 10-krotnie więcej niż mleko), B2, B6, selenu czy żelaza.Warto zwrócić uwagę na filety świeże, niesolone, które z powodzeniem mogą być pieczone lub grillowane.

Makrela ciemne mięso, które obfituje w witaminę A niezbędną dla skóry oraz żelazo konieczne do wytwarzania hemoglobiny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.