Co jeść przed i po treningu siłowym.

Co jeść przed i po treningu siłowym.

Co jeść przed treningiem siłowym?

Każdy z nas przynajmniej raz, kiedy planował swój trening siłowy zastanawiał się co takiego jeść przed treningiem, ile czasu przed tym treningiem zjeść?

Jeżeli ćwiczysz rano, najlepiej tuż po przebudzeniu ok 30-1h zjedz lekki posiłek jak na przykład ryż na mleku zalany dzień wcześniej wieczorem z suszonymi lub świeżymi owocami albo koktajl bananowy, który przygotujesz z użyciem mleka. Ryż i mleko stanowią lekkostrawny posiłek, źródło składników odżywczych i nie obciąża żołądka.

Przed treningami jak np: bieganie, sporty walki, kolarstwo, crossfit, fit and slide, trening obwodowy, pływanie posiłek powinieneś spożywać 2-3 godziny przed treningiem i powinien on zawierać małą ilość białka i błonnika, żeby nie absorbować nadmiernie układu pokarmowego podczas trwania treningu. Przed takimi treningami unikajmy mięsa, ryb, jaj, serów, jogurtów, toffu, soji, ciecierzycy, fasoli, grochu, kaszy gryczanej, perłowej oraz grzybów. Generalnie wszystkich tych produktów, które obciążają układ pokarmowy.

Jeżeli zjesz dużą ilość białka i błonnika przed treningiem, możesz czuć się ociężały, nie w pełni sił, mieć mdłości, kolki i niekiedy natychmiastową potrzebie skorzystania z toalety.  Co przy treningach np. biegowych w plenerze, może okazać się nie lada problemem.

Cytryna przed treningiem: dobrze zabezpieczyć organizm przed wolnymi rodnikami, których najwięcej produkuje organizm podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Dlatego jeszcze przed treningiem lub rano na pusty żołądek wypij szklankę wody zimnej lub letniej z 1/3 wyciśniętej cytryny.

Co jeść po treningu siłowym?

Po treningu korzystnie jest przyjąć posiłek złożony z białek i węglowodanów. Takie połączenie sprzyja uwalnianiu się insuliny, dzięki której skutecznie zachodzi odbudowa glikogenu. Insulina stymuluje również transport aminokwasów do mięśni, przez co zapewnia lepszą ich regenerację. Działa również antagonistycznie w stosunku do kortyzolu, czyli hormonu, który sprzyja utracie tkanki mięśniowej. Jeśli trening jest intensywny i wykonywany codziennie lub 2 razy na dzień, dobrze jest wybrać produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Jeśli wysiłek fizyczny jest podejmowany rzadziej, lepiej jest spożywać produkty o średnim lub niskim IG.

Nie należy bać się niewielkiego dodatku zdrowych tłuszczów, które wpływają korzystnie na zawartość wewnątrz mięśniowych. Stanowiących również źródło energii do pracy mięśni.

Niezbędnym elementem każdego posiłku osoby aktywnej są bogate w witaminy, składniki mineralne i błonnik, warzywa i owoce. Pozwalają one na przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej oraz wyrównanie poziomu elektrolitów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.